Jorkšír a strach

 

Jorkšírský teriér a strach

 

Osm metod jak bázlivého jorka uklidinit a odnaučit ho strachu.

Způsobuje bouřka, že se Váš jorkšír třese? Máte radost, když dostanete psa do auta, aniž bz se úplně rozstřásl? Váš veterinář není právě nadšený, když k němu přijdete do ordinace? Jak mohou lidé podporovat u psa fóbie - neopodstatněný strach z cizích lidí, cizích míst nebo zvířat? Dalšími příčinami mohou být hlasité zvuky jako ohňostroj, střelba nebo hrom. Následující tipy Vám mohou pomoci zvítězit nad strachem.

1. Jděte na jistotu

Vaše první myšlenka je jistě vzít bázlivého psa do ruky. Nedělejte to! Jorkšír, který je strachy bez sebe, může také vše kolem sebe pokousat. Raději počkejte, dokud se trochu neuklidní. Pokuste se, aby Váš pes nepoznal, jak Vás jeho panika rozčiluje. Zůstaňte klidní a trpělivě s ním mluvte. Můžete požadovat na něm malá cvičení, jako jsou "Sedni!" a "Lehni!". Dělejte vše "normálně", abyste ho uklidnili.

2. Neodměňujte ho za bázlivé chování

Jestliže má Váš jorkšír strach z bouřky a Vy při bouřce obzvláště hýčkáte a rozmazlujete, buďte si jisti, že v budoucnu bude Váš pes při bouřce hrát "velké divadlo". Není nic proti tomu, abyste svému nervósnímu psovi domlouvali nebo ho pohladili. Nesmí se to však přehánět. Jakmile uvidí, že mu bouřka neublíží, podle všeho se pes brzy uklidní.

3. Přemoci strach

Možná byste měli zkusit něco proti strachu Vašeho jorka podniknout. Jestliže má např. strach z cizích lidí, požádejte o pomoc svého známého. Ten se nejdříve postaví na určitou vzdálenost, kterou pes toleruje. Pak ho nechte se postupně přibližovat a když pes neuteče, odměňte ho pamlskem. Jestliže budete toto cvičení opakovat, pak se vašim známým podaří Vašeho psa i nakrmit.

4. Nalézt iniciátor

Jestliže má Váš pes strach z bouřky, přehrajte mu veškeré možné zvuky bouřky. Začněte s tichými zvuky a odměňte ho, když při něm zůstane klidný. Postupně můžete hlasitost zvyšovat. 

5. Zvykání si na auto

Abyste naučili jorka na cestování v autě, měli byste mu dovolit, do auta skočit vždy, když tam jste Vy. Sedněte si k němu a pohlaďte ho a chvalte. Občas nechte i běžet motor. Jakmile si na to zvykne, můžete podniknout krátkou cestu, ale nikdy nejezděte k veterináři. Raději jeďte do lesa a udělejte si pěkný výlet. 

6. Mluvit vysokým hlasem

Někteří jorkové (stejně jako ostatní psi) se bojí, když slyší mužské hlasy. Muži mají hlubší hlas, který může znít jako vrčení. Pokuste se mluvit vyšším a laskavějším hlasem, když se Váš pes něčeho bojí.

7. Předcházejte strachu

Když je Váš jork ještě malý, máte možnost ho naučit si zvyknout na vše, co podle Vašeho názoru musí znát. Nechte cizí lidi, aby si ho pahladili, jezděte s ním v autě. Jestliže ho potom vždy odměníte pamlskem, bude se na to brzy těšit.

8. Podělit se o zkušenosti s ostatními majiteli psů

To je ten nejdůležitější tip. Existuje mnoho důvodů, proč se pes bojí a také to, jak mu v té situaci pomoci. Mnoho jorků má také strach z dětí, který pochází ze špatných zkušeností, které psa potkaly někdy v minulosti. Tady pomůže jem pomalé přivykání si na sebe v budoucnosti.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.