Standart

 

FCI - Standard No. 86 / 28. 11. 2003 / GB / Yorkshirský teriér

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM VYDÁNÍ PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.6.1987
UŽITÍ: trpasličí teriér
KLASIFIKACE F.C.I: Skupina 3 Teriéři, Sekce 4 - Trpasličí teriéři Bez pracovní zkoušky.

Historie

VŠEOBECNÝ VZHLED:
Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A POVAHA:
Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.

HLAVA:

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nozdry: Černé.
Čenich: Nepříliš dlouhý.
Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a jsou usazeny v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.
Oči: Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: Malé, ve tvaru "V", vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.

KRK: S patřičným nasazením.
TĚLO: Kompaktní.
HŘBET: Rovný.
BEDRA A SLABINY: Pevné.
HRUDNÍK: Přiměřeně klenutý do tvaru O.

OCAS:

KUPÍROVANÝ:
střední délky s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu.

NEKUPÍROVANÝ:
bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla a to obzvlášť na konci ocasu. Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu. Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
končetiny rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k ohybu loketního kloubu. Zaúhlení končetin: přiměřené.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, přiměřeně úhlené v koleni. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než k ohbí kolenního kloubu.

TLAPKY:
Kulaté, drápky černé.

KROK:
Energický a uvolněný, přímočarý pohyb hrudních i pánevních končetin, rovný hřbet.

OSRSTĚNÍ:

SRST:
Na těle přiměřeně dlouhá, dokonale rovná (ne vlnitá), lesklá, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.

BARVA:
Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové ani tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují.

VÁHA: Do 3,1 kg (7 liber).
VADY: Jakékoliv odchylky od uvedených bodů by se měly považovat za chybu a závažnost chyby je třeba posuzovat v přísném poměru k jejímu významu.
POZN.: psi musí dvě očividně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku.
Platnost od dubna 2004.

Výstavy

Příprava jorkšíra na výstavy

19.02.2017 18:14
Jorkšírek  který se vystavuje musí být upraven dle standardu. Musí se nechat od rozhodčího osahat, nechat si prohlédnou zuby, měl by být naučen výstavnímu postoji a chůzi na předváděcím vodítku.    Výstavní třídy:  - dorostu - od 6 do 9 měsíců    - mladých -...
>>

Socializace štěňat

08.08.2016 16:52
Aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného psa, který není agresivní ani ustrašený, je potřeba se mu věnovat. A podstatnou součástí výchovy je včasná socializace. Co si vlastně představit pod pojmem socializace? Všichni k životu nutně potřebujeme sociální kontakt a u našich čtyřnohých miláčků...
>>

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.