Proč s PP

 

PROČ PSA S PP???

Každý přemýšlí nad otázkou proč psa s průkazem původu, když ti bez průkazu jsou levnější. Chcete pejska přece jen pro radost, tak proč byste měli platit "zbytečně" za štěně, které má průkaz původu?

Co je to vlastně průkaz o původu psa?

Je to rodný list, který vydává plemenná kniha. Je v něm uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, druh srsti, tetovací číslo atd. Důležitou částí je obvykle čtyř generační rodokmen. Také je do jeho příloh možno zapisovat výsledky z výstav, kohoutkovou výšku psa, chovnost, veterinární zákroky apod.

Jak vznikají psi bez PP nebo tzv. čistokrevný pes bez PP?

V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu - většinou zdravotních-nenechte se, prosím mást od pseudochovatelů větami typu- 7. štěně z vrhu-již nedostalo papíry, slabé štěně-nedostalo papíry apod. Pokud jsou OBA rodiče s průkazem původu VŠECHNA jejich štěňata MAJÍ průkaz původu!!! Nenechte se obelhávat!!! Otázkou pouze je, zda budou zařazeni do chovu. Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji dá přesto nakrýt. Štěňátka z takového krytí už průkaz původu nemohou dostat. Štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém či vadu např. dysplazie, jiný problém s klouby či s páteří, hluchota, oční problémy. Navíc mohou mít povahovou vadu a odpovědný chovatel takového psa do chovu nezařadí, zdá se to u YT sice zanedbatelné, ale ani u tak malého psíka není nic příjemného, když vás kousne, protože jste ho vyrušili, nebo když ho honíte venku a v lepším případě jste jen ostatním k smíchu, v horším skončí pes pod koly auta. Takové vady se v chovu psů s PP sledují a postižení jedinci se z chovu vyřazují.

Když budete mít průkaz původu, nemusíte nic, pokud ho mít ale nebudete, můžete jít tak na výstavu voříšků a pokud se rozhodnete mít štěňátka, nejenže nemohou získat PP, ale zařadíte se mezi množitele genetických a exteriérových vad a až uvidíte svá drobounká štěňátka po narození nebo v dalších týdnech s vážnými zdravotními problémy, možná budete litovat, že jste nekoupili fenku s PP. Pokud ne tak Vám tyto řádky nepatří….

Pes z chovatelské stanice není dražší proto, že je značkový, ale proto, že vystavení průkazu původu a veškerá administrativa spojená s řízeným krytím, doprava za psem, platba za krytí a mnoho dalších poplatků spojených s péčí chovatelské stanice o štěňátka- kvalitní krmiva, doplňky výživy pro fenku a následně i pro štěňátka, několikeré odčervení, očkování, tetování, brožurka o YT, čas věnovaný pejskům při jejich rané socializaci - to vše musíme promítnout do konečné ceny. Nechováme fenku v boudě o chlebu a zbytcích z jídelen a ať se stará o štěňata jak se stará. Proto jsou naše štěňátka dražší -  ale život psa trvá 10 až 15 roků a pokud chcete tuto dobu prožít s krásným, milým a hlavně zdravým pejskem, rozdíl v pořizovací ceně zas není tak veliký Ten, kdo vydělává na štěňátkách, není chovatel z chovné stanice, ale právě oni množitelé…

Vězte, že výdaje za veterinární péči v případě, že se budete snažit zachránit a udržet geneticky zatížené štěně jsou mnohonásobně vyšší!!

Na závěr. Těmito řádky Vám v žádném případě nechceme nutit koupi štěňátek s PP, pouze vás upozorňujeme na úskalí při koupi štěňat bez PP a snažíme se vám vysvětlit, jak to vlastně všechno chodí. Pokud se rozhodnete pro koupi Yorkshire terriera kdekoliv, přejeme vám hodně jen těch nejhezčích zážitků a samozřejmě hodně úspěchů s vaším novým rodinným příslušníkem. Pokud nechcete investovat do z vašeho pohledu drahého psa s PP, raději pomozte některému pejskovi z útulku, než abyste podporovali neseriózní množitele rádoby psů bez PP, jejichž ztýraná zvířata nakonec v útulcích stráví zbytek života.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.